Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Patronovo zaklínadlo

29. 11. 2008

Kouzelná formule zní Expecto patronum. Když chce kouzelní patrona vyčarovat, musí při tom myslet na nějakou hodně dobrou zpomínku. Pokud není vzpomínka dost silná, vyčaruje jen stříbrný oblak, který postupně zmizí. Každý má svého patrona, který má podobu zvířete. Patron se většinou používá jako zbraň proti mozkomorům. Pokud ho správně vyčarujete, je velmi účinný.

Harry se ho naučil kouzlit ve třetím ročníku. Naučil jej to profesor Lupin, protože tu dobu hlídali Bradavice mozkomoři a měli na Harryho špatný vliv. Harrymu se to podařilo naučit vcelku rychle. Jeho patron má podobu dvanácteráka, kvůli jeho otci, který byl zvěromág a měnil se právě do podoby dvanácteráka. Mnohokrát ho zachránil.

Harry dostal i plusové body za to, že svého patrona předvedl při zkouškách NKÚ. Jeho zkoušející ho o to požádal a Harry mu rád vyhověl, jelikož věděl, že to Umbridgeovou naštve.

Pokud projde kouzelník nějakou psychickou změnou, tak se může stát, že kouzelníkovo patron změní podobu. To se stalo například Tonksové. Byla zamilovaná do Lupina, ale on ji nechtěl, jelikož je vlkodlak, a tak na tom nebyla zrovna dobře. Nakonec se s ní oženil a měl dítě.

Expecto znamená latinsky očekávání a patronou ochránce.

Kouzelníci a jejich patroni :

 • Harry Potter - dvanácterák
 • Ginny Weasleyová - kůň
 • Ron Weasley - pes
 • Hermiona Grangerová - vydra
 • Minerva McGonagalová - 3 kočky
 • Albus Brumbál - fénix
 • Artur Weasley - lasička
 • Ch Changová - labuť
 • Seamus Finnigam - liška
 • Nynfradora Tonksová - fredka, ppozději vlkodlak
 • Ernie Macmillan - kanec
 • Kingsley Pastorek - rys
 • Severus Sneape - laň
 • Lanka Láskorádová - zajíc
 • Aberhof Brumbál - kozel
 • Dolores Jane Umbridgeová - kočka
 • Lily Evansová - laň

 

Obrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Patron

(Elliška, 6. 3. 2015 18:34)

A jakeho patrona mel Draco Malfoy(pokud ho tdy vubec mel)??Prosiim:))

Re: Patron

(Nuo, 15. 12. 2016 22:03)

Já mám dojem, že Draco Malfoy neměl patrona.
Někde je dokonce napsaný, že Smrtijedi neumí vykouzlit patrona, což dává celkem smysl :)
I když, ne vždy byl Smrtijed, takže nějakého patrona musel mít, jen třeba nebyl schopný svého patrona vyčarovat, protože třeba neměl žádnou tolik silnou dobrou vzpomínku. :)

Re: Patron

(Boriates, 24. 12. 2017 8:34)

Draco Malfoy, patrona měl, podle toho co vím, to byla Holubice

-------

(Marlítka, 4. 5. 2011 15:17)

Ahoj.... Lily Evansová laň za patrona opravdu nemá. Myslím si ale, že má srnu. Někde jsem to četla tak nevím no.... Ale myslím si tedy že měla srnu... :D

Re: -------

(Neznámá:-), 13. 1. 2017 12:27)

Lily měla za patrona laň, možná by neškodilo zopáknout biologii, hestli myslíš že měla srnu kvůli Jamesovi jelenovi. A v laň se neměnila, nebyla zvěromág. Severus Snape měl taky laň, kvůli tomu že už od mala Lily miloval.

Re: patron

(Filip, 10. 3. 2017 7:27)

Lili evansova ne ale Lili potterova ano

Re: -------

(Nelinka , 17. 5. 2017 17:02)

Lili má laň

Re: -------

(Dávid, 12. 8. 2011 20:30)

Nie ona ma LAŇ.. Prečítaj si znovu HP7 a nie nejaké poviedky :)

Lily Evansová -špatně

(Katka, 22. 3. 2010 21:59)

Ahoj,
není jasné jakého patrona měla Lily Evansové. V žádném díle žádné knihy není napsáno jakou měl její patron podobu. Jistě si myslíte že to byla laň, protože ji má i Severus Snape, který byl do ní zamilovaný. Omyl. Ano, Severus Snape skutečně má jako patrona laň, ale není to vůli Lily, nýbrž kvůli Harrymu. Je to napsáno v sedmém díle - relikvie smrti - v kapitole "Princův příběh". Severus Snape ukáže Brumbálovi svého patrona ve spojitosti rozhovoru o tom, jestli mu Harry přirostl k srdci. Je to nějak takto:
"To je dojemné. Že by vám ten chlapec nakonec úřece jen přirostl k srdci?" řekne Albus Brumbál.
"Ten chlapec? Expecto patronum!" ze Severusovi hůlky vyskočí bílá laň.
"Navždycky." pronese Snape.


Má to naznačovat že Harry má jelena a Severus laň. Jelen a laň k sobě patří. Lily Evansová neměla laň jako patrona.

Re: Lily Evansová -špatně

(Ginny Weasleyová, 7. 11. 2015 18:59)

Ty jsi to špatně pochopila. Snape se zeptal jako chlapec? Proc chlapec? Ukazal patrona a Brumbalovi doslo ze to je patron Lily. Tak to aspon chapu ja:-)

Re: Lily Evansová -špatně

(Luna lovegood, 12. 11. 2016 17:05)

Cetka sem to dvakrát a ve filmu i knížce je brumbal:snad vam ten chlapec neprirostl k srdci? A snape vykouzli lan. Brubal řrekne.. Lily.. Snape:navzdycky

Re: Lily Evansová -špatně

(hbsg, 18. 9. 2010 20:17)

ty zasraná kurvo to je dvanácterák!dvanacterá je jelen děvko

Re: Re: Lily Evansová -špatně

(Bellatrix Blacková:), 20. 11. 2014 19:43)

Nono:D.Tak to neví no,asi četla blbě(či viděla).Ale nemusíš používat výrazy typu děvko atd:).Jestli nevíš co to znamená,tak si to laskavě běž vygůglovat a nepoužívej takový nepravdivý a hrubý označení na blogu o Harrym Potterovi!

Re: Re: Lily Evansová -špatně

(Facli, 11. 8. 2012 21:26)

Jsi ubohé malé děcko, které má tak neuvěřitelně omezenou slovní zásobu, že nedokáže vytvořit srozumitelnou urážející větu,aniž by použil slova jako : zasraná,dvanácterák a děvka :-)

Re: Lily Evansová -špatně

(Dávid, 12. 8. 2011 20:34)

Nemáš pravdu.. Pretože Severus ukázal Albusovi svojho patronusa a on povedal: "Po toľko čase?" a Severus povedal: "Navždy." Čo značí, že Severus miloval Lily až do smrti.. NIE Harryho.. Snape nie je gay..
Princov príbeh je skôr pre starších čitateľov, pretože mladší ešte takéto veci nechápu a preto by mohli narobiť plietky ako vy tu..

Re: Re: Lily Evansová -špatně

(js, 23. 9. 2015 16:53)

přesně

Re: Re: Lily Evansová -špatně

(Lukáš , 8. 10. 2016 9:26)

Konečně to tady někdo přesně pochopil!!!

Patroni

(Mia, 25. 8. 2016 8:16)

Ahoj. Nechci se s nikým hádat a ani kazit jeho představy, ale takhle to chápu já. Podle mě mezi patrony neplatí pohlavní dimorfismus a proto Snape měl patrona v lani po Lily, nejspíš kvůli jeho neopětované lásce. To však neplatilo u Jamese a Lily, (laň a dvanácterák) je to spíš něco jako osudová schoda a to stejný i u Rona a Hermiony(teriéři nahání vydry).

kouzlo

(harry potter, 16. 10. 2015 14:17)

Je to dobry

Patron Lily

(Ančísek, 18. 2. 2013 19:10)

No a, co se týče té druhé o změně při opětované lásce (viz. Lilyina laň a Jamesův jelen) mi přijde nepravděpodobná. Lily podle mě měla laň odjakživa, ne až poté, co začala chodit s Jamesem. To by se přece měnili patronové všem, ne? Ginny se přece nezměnil patron, když chodila s Harrym, ani Hermioně s Ronem, atd.. Tedy aspoň to není nikde řečeno.. Lidi, nehledejte v tom složitosti. Podle mě, se patron mění opravdu jen tehdy, když někoho silně zasáhne další člověk (negativně, nejspíš), jako že ho odmítne a tak..